Leszek Piechota – Kandydat do Senatu chce wpisania architektury Katowic na listę UNESCO
Leszek Piechota – kandydat Platformy Obywatelskiej w wyborach uzupełniających do Senatu chce, aby modernistyczna architektura Katowic została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Pomysł popierają śląscy architekci i ludzie sztuki.
Leszek Piechota przedstawił swój plan podczas konferencji prasowej, zorganizowanej we wtorek 1 czerwca, w jednej z katowickich modernistycznych willi, zaprojektowanych przez Tadeusza Michejdę.
Kandydat powiedział dziennikarzom, że startując w wyborach jest w podwójnie trudnej sytuacji. Jednym z powodów jest powódź, która zupełnie zmieniła jego kampanię. Dlatego zdecydował, że wszystkie jego płatne materiały wyborcze będą pozbawione agitacyjnych treści. Znajdzie się w nich natomiast apel o wpłaty na rzecz ofiar powodzi.
– Po drugie ubiegam się o mandat po śmierci nieodżałowanej Krystyny Bochenek, która darzona była wielkim szacunkiem społecznym. Nie ukrywam, że nie jestem w stanie zastąpić jej – ani w sensie mentalnym, ani biograficznym – ale chciałbym wpisać się w jej misję, jaką była troska o kulturę polską – podkreślił. Stąd deklaracja kandydata, że do końca kadencji senatora, która upływa za kilkanaście miesięcy, będzie pilotował pierwszą fazę projektu, który ma się zakończyć wpisaniem modernistycznej architektury Katowic na listę UNESCO.
Według Piechoty do wpisania architektury modernistycznej na listę UNESCO prowadzi długa droga. Projekt będzie wymagał opracowania planu zagospodarowania przestrzennego, objęcia terenów z architekturą modernistyczną ochroną konserwatorską, a potem wpisanie obiektów na listę Pomników Historii, co ułatwi pozyskanie pieniędzy na ich renowację. Zamierzeniem kandydata PO jest to, aby budynki po odzyskaniu dawnego blasku stały się celem wizyt z całej Polski i zagranicy.
Na konferencji prasowej towarzyszył Leszkowi Piechocie jeden z autorytetów w dziedzinie sztuki i architektury – rektor Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach prof. Marian Oslislo.
– Sam jestem wielkim orędownikiem architektury modernistycznej Katowic. Uważam, że ciągle za mało na ten temat mówimy, ciągle za mało popularyzujemy nasze dziedzictwo – powiedział rektor.
– Ta perła architektury, ta przestrzeń miejska jest czymś wspaniałym i należy rzeczywiście się nad nią pochylić i doprowadzić do tego, żebyśmy mogli się o wiele bardziej szczycić tym, co w Katowicach mamy – dodał prof. Oslislo.
List z poparciem dla wpisania katowickiej moderny na listę UNESCO wysłał Piechocie dziekan Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej prof. Krzysztof Gasidło. Pomysł popiera też wybitny śląski architekt Robert Konieczny.
Katowicka moderna mieści się głównie w obrębie ulic Kościuszki, Curie-Skłodowskiej, Jordana, Rymera, PCK, Stelmacha oraz Podchorążych. Jest to miejsce, gdzie urodzili się i mieszkali Hans Bellmer, Aleksandra Śląska i Bogumił Kobiela.
Kandydat zapowiedział, że będzie się starał o wpisanie architektury Katowic na listę UNESCO niezależnie od tego, czy zdobędzie mandat senatora, czy też nie. W wyborach liczy na głosy nie tylko sympatyków Platformy.