Otwarcie nowej „Elki”

9 września bieżącego roku odbyła się uroczystość otwarcia kolejki linowej Elka, w Parku Śląskim w Chorzowie, w której uczestniczył Senator Leszek Piechota.  Data ta nie była przypadkowa, równo 46 lat temu miało miejsce otwarcie starej kolejki.

Kolejka linowa po siedmiu latach przerwy wraca do Parku Śląskiego.  Budowa nowej Elki trwała od lutego 2013 roku, obecnie  jest najnowocześniejszą kolejką linową  w Polsce i pierwszą jeżdżącą  w systemie mieszanym. Jako pierwsza w Polsce wykorzystuje też nowoczesny system zabezpieczający na kanapach, uniemożliwiający wysiadanie podczas jazdy. Na ponad dwukilometrowej trasie kolejki  ze stacji Stadion Śląski do stacji Śląskie Wesołe Miasteczko jest 15 ośmioosobowych gondoli i 30 kanap czteroosobowych. W gondolach mogą podróżować zarówno osoby niepełnosprawne, jak i rodziny z dziećmi w wózkach

Podczas otwarcia rozstrzygnięto też plebiscyt Nazwij Elkę”. Swoich 15 patronów otrzymały gondole kolejki. Plebiscyt trwał kilka tygodni. 

21 098 821,21 złotych do budowy kolejki dofinansowała Unia Europejska z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego. Dotacja z tego źródła to 85 proc. wartości inwestycji; pozostałe środki to wkład własny Parku Śląskiego.

W latach 2008-2010 Senator Leszek Piechota pełnił funkcję członka Rady Nadzorczej WPKiW S.A.