25 lat działalności Senatu RP w wolnej Polsce

11 marca 2014 roku Senator Leszek Piechota uczestniczył w finale wojewódzkim ogólnopolskiego konkursu pt. 25 lat działalności Senatu RP w wolnej Polsce , który odbywał się w Sali Marmurowej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego  w Katowicach. W uroczystości udział wzięli także Senator Andrzej Misiołek, Senator Rafał Muchacki i Senator Bogusław Śmigielski.

Konkurs został zorganizowany przez Kancelarię Senatu wraz z Kuratorium Oświaty dla uczczenia 25. rocznicy przemian ustrojowych i demokratycznych w Polsce. Jego celem była popularyzacja wiedzy o działalności Senatu, podniesienie świadomości uczestników na temat roli i znaczenia Senatu RP, a  także przybliżenie postaci wybitnych senatorów.

Konkurs skierowany był do uczniów szkół ponadgimnazjalnych i przebiegał w II etapach. W pierwszym etapie udział wzięło  1247 uczniów w tym 87 z Województwa Śląskiego. Odpowiedzieli oni na 40 pytań. Do II etapu zakwalifikowało się 15 mieszkańców naszego regionu, natomiast w całej Polsce było  221 uczestników.

Finalistami z terenu województwa śląskiego zostali:

• Arkadiusz Placha – uczeń V Liceum Ogólnokształcącego w Bielsku – Białej

• Patrycja Ślązak – uczennica III Liceum Ogólnokształcącego im. A. Mickiewicza w Katowicach

• Marta Budnik – uczennica V Liceum Ogólnokształcącego w Bielsku – Białej

Nagrodą dla finalistów jest dwudniowy pobyt w Warszawie, podczas którego wezmą oni udział w symulacji obrad Senatu w obecności Senatorów.

Galę finałową konkursu uświetnił występ uczennic ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Katowicach.

Senator Leszek Piechota gratuluje wszystkim finalistom.