Uroczyste posiedzenie Senatu RP

Dzisiaj odbyło się  uroczyste posiedzenie Senatu RP z okazji jubileuszu odrodzonego Senatu. 

W uroczystości uczestniczyli m.in. prezydent Bronisław Komorowski, premier Donald Tusk, marszałek Sejmu Ewa Kopacz, marszałkowie Senatu poprzednich kadencji oraz senatorowie I i VIII kadencji, a także przewodniczący niemieckiego Bundesratu Stephan Weil. Posiedzenie rozpoczęło się minutą ciszy dla uczczenia wszystkich zmarłych senatorów.

25 lat temu, 4 lipca 1989 roku miało miejsce pierwsze posiedzenie Senatu RP, powołanego przez Polaków w wolnych i demokratycznych wyborach. Jak przypomniał Prezydent RP Bronisław Komorowski „Senat był tą pierwszą instytucją państwa polskiego, pierwszym elementem władzy państwa polskiego, który uzyskał w pełni demokratyczną legitymizację (…) To tu, w Senacie w 99 procentach pochodzącym z obozu solidarnościowego, uruchomiono gigantyczną zmianę, która do dzisiejszego dnia jest motorem wielkiego postępu, wielką zmianę, która była formą najbardziej elegancką, ale jednocześnie niesłychanie skuteczną, głębokiego przeorania polskiej rzeczywistości, likwidacji poprzedniego systemu .  

W ramach rocznicowych obchodów odbyła się także uroczystość nadania sali nr 176 imienia Zbigniewa Romaszewskiego, zmarłego wicemarszałka Senatu VII kadencji, a także została otwarta wystawa Polskie przemiany w obiektywie Erazma Ciołka.