Odsłonięcie tablicy pamiątkowej 75. Pułku Piechoty

Senator Leszek Piechota w dniu 5 września br. wziął udział w uroczystości odsłonięcia tablicy pamiątkowej 75. Pułku Piechoty stacjonującego w Chorzowie w latach 1922-1939. 

Uroczystość, która odbyła się przy ul. Jagiellońskiej, gdzie na budynku Urzędu Miasta Chorzów zawisła tablica upamiętniająca, uświetnił swoją obecnością prezydent miasta Andrzej Kotala, przedstawiciele Wojskowej Komendy Uzupełnień w Chorzowie, grupa Rekonstrukcji Historycznej – Grupa Operacyjna Śląsk, która prezentowała się w replikach żołnierskich mundurów  z lat 1922 – 1939, przedstawiciele samorządu oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy miasta.

75 Pułk Piechoty (wcześniej 167 Pułk Piechoty i 1 Pułk Strzelców Bytomskich)  uważany był w okresie międzywojennym za najbardziej śląski. Jego członkowie poprzez swoje czyny stali się dowodem męstwa i patriotyzmu polskiego żołnierza. Świadczy o tym ofiara krwi złożona w walkach  powstańczych, w wojnie polsko – bolszewickiej w 1920 r.  w bitwie pod Rybczanami czy podczas II wojny światowej. Za swe zasługi 36 żołnierzy Pułku otrzymało Order Virtuti Militarii oraz 28 – Krzyży Walecznych.

Po uroczystym odsłonięciu tablicy honorującej żołnierzy i złożeniu pod nią kwiatów nastąpił przemarsz jej uczestników do Muzeum w Chorzowie,  gdzie została otwarta wystawa W garnizonie chorzowskim, w latach 1922-1939.