Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach

W dniu 17 października br. Senator RP Leszek Piechota uczestniczył w uroczystości  otwarcia Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach. Jest to obiekt który, łączy w sobie tradycję z nowoczesnością, gdzie przekaz historyczny współgra z najnowszymi technologiami. W uroczystości wziął udział także Pan Franciszek Pieczka, odtwórca głównej roli w filie „Franek”, promującym muzeum.

 
W uroczystości wziął udział także Pan Franciszek Pieczka, odtwórca głównej roli w filie „Franek”, promującym muzeumW uroczystości wziął udział także Pan Franciszek Pieczka, odtwórca głównej roli w filie „Franek”, promującym muzeum.

Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach mieści się w odrestaurowanym budynku z początku XX wieku. Przewodnią cechą ekspozycji jest historia powstań śląskich i plebiscytu. Scenografia wnętrz nawiązuje do najważniejszych miejsc tamtych wydarzeń. Goście mogą  przejść m.in. przez salę lustrzaną Pałacu Wersalskiego, mieszkanie Ślązaków, tajną drukarnię oraz salę szkolną z czasu plebiscytu.  Zwiedzający mogą zobaczyć rzeczywistość po przebieg zrywów powstańczych. Ekspozycję stanowią zarówno prawdziwe pamiątki, jak również repliki i reprodukcje. Ponadto duża część ekspozycji ma charakter multimedialny i interaktywny, dzięki czemu możliwe jest nie tylko ich oglądanie, ale również dotykanie.

Senatora Leszka Piechotę niezwykle cieszy fakt, że powstało miejsce, w którym w sposób kompleksowy i interesujący przekazywana jest wiedza na temat jednych z najważniejszych wydarzeń naszego regionu, jakimi niewątpliwie są powstania śląskie.