„W kręgu poezji i prozy lagrowej więźniarek KL Ravensbrück”

29 kwietnia Senator Leszek Piechota uczestniczył w gali finałowej I Ogólnopolskiego Konkursu W kręgu poezji i prozy lagrowej więźniarek KL Ravensbrück, która miała miejsce w Miejskim Domu Kultury im. Henryka Bisty w Rudzie Śląskiej.

 Podczas uroczystości finaliści prezentowali przygotowane fragmenty twórczości byłych więźniarek KL Ravensbrück. Odbył się występ młodzieżowej grupy teatralnej działającej
w ramach projektu profilaktycznego PAS, otwarto wystawę IPN I trzeba było żyć…Kobiety w KL Ravensbrück oraz można było spotkać się z byłymi więźniarkami obozu. Na zakończenie gali nagrodzono laureatów konkursu.  


W poprzednich latach konkurs miał zasięg wojewódzki, szczególne znaczenie I edycji ogólnopolskiej nadaje obchodzona w tym roku siedemdziesiąta rocznica wyzwolenia
KL Ravensbrück. Pamięć o kobietach więzionych w obozie, nieludzkich warunkach w jakich były przetrzymywane, podkreślanie ich patriotyzmu i bohaterskiej walki o zachowanie człowieczeństwa jest naszą powinnością wobec nich, ich rodzin i najbliższych, którzy traumę tamtych wydarzeń niejednokrotnie wspólnie przeżywają do dziś.     


W uroczystości uczestniczyli Senator Leszek Piechota, Wiceprezydent Miasta Ruda Śląska  Anna Krzysteczko, dyrektor IPN-u Andrzej Sznajder, kustosz Muzeum Martyrologii „Pod Zegarem” w Lublinie – Barbara Oratowska, ksiądz biskup Adam Wodarczyk.