Wystawa nt. Powstań Śląskich w Senacie

20 maja br. Senator Leszek Piechota uczestniczył w otwarciu wystawy pt. Sfrunął na Śląsk orzeł biały…, upamiętniającej historię Powstań Śląskich i 25-lecie samorządu terytorialnego.

Wystawę, przygotowaną przez Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach, zorganizowano z inicjatywy przewodniczącego i wiceprzewodniczącego Zespołu Senatorów Województwa Śląskiego – senatorów Bogusława Śmigielskiego i Andrzeja Misiołka. Ekspozycja na 20 planszach ukazuje m.in. sytuację na Śląsku przed wybuchem powstań, ich genezę i przyczyny, przypomina kalendarium wydarzeń i 3 kolejne wystąpienia zbrojne Ślązaków w latach 1919–21. Na kolejnych planszach przypomniano plebiscyt na Górnym Śląsku z 20 marca 1921 r., uroczyste wkroczenie Wojska Polskiego na te ziemie 20 czerwca 1922 r., ustanowienie w 1922 r. autonomicznego województwa śląskiego, a także działalność jednoizbowego Sejmu Śląskiego, powołanego na mocy Statutu Organicznego Województwa Śląskiego. Ekspozycja przybliża także historię Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach i ważne fakty związane z 25-leciem działania samorządu terytorialnego, m.in. reformę samorządu  z 1990 r. Po wystawie oprowadzała dyrektor muzeum Halina Bieda.

W uroczystości wzięli udział m.in. wnuk pierwszego marszałka Sejmu Śląskiego Konstanty Wolny, marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa, prezydent Świętochłowic Dawid Kostempski i parlamentarzyści.źródło: senat.gov.pl

Foto: Katarzyna Czerwińska