Wojewódzki Dzień Seniora

W dniu 20 października odbył się Wojewódzki Dzień Seniora, w którym uczestniczył Senator Leszek Piechota.

Wydarzenie rozpoczęło się o godz.9:00 w Parku Śląskim w Chorzowie, gdzie na seniorów czekało wiele atrakcji m.in.: ćwiczenia z Władysławem Kozakiewiczem , porady fizjoterapeuty , nauka pierwszej pomocy, pomiary ciśnienia tętniczego oraz cukru, pokaz psów policyjnych i występ Chóru Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk.
Po zajęciach w Parku Śląskim seniorzy udali się do nowej siedziby Muzeum Śląskiego, gdzie odbyła się dyskusja panelowa Co zrobić, żebyśmy się lepiej przygotowali na srebrną falę?. W jej trakcie poruszone zostały problemy osób starszych związane z utrudnieniami w korzystaniu z usług służby zdrowia, kwestie wyzwań stojących przed społeczeństwem, instytucjami i samorządami w związku z rosnącą liczbą seniorów. Po konferencji jej uczestnicy mieli szansę zapoznać się ze zbiorami
Muzeum Śląskiego i bezpłatnie zwiedzić nowoczesny gmach placówki. Podczas Wojewódzkiego Dnia Seniora marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa przedstawił założenia pakietu rozwiązań dla seniorów. Jego ważnym elementem jest Śląska Karta Seniora, czyli projekt mający zapewnić osobom starszym wsparcie przez zaoferowanie specjalnych usług, ulg i uprawnień oferowanych przez instytucje kultury, rekreacji lub edukacji. Drugim elementem programu senioralnego jest podpisane przez marszałka zarządzenie, które pozwala rozpocząć procedurę związaną z powołaniem Śląskiej Rady ds. Seniorów. Ostatnim elementem tego etapu tworzenia polityki senioralnej jest przygotowana specjalnie dla seniorów strona internetowa, która zawiera wszystkie niezbędne informacje dotyczące Śląskiej Karty Seniora i Rady ds. Seniorów. W założeniu strona – seniorzy.slaskie.pl – ma być miejscem wymiany informacji między seniorami. Znajdzie się na niej też lista instytucji i partnerów oferujących ulgi w ramach Śląskiej Karty Seniora.

Organizatorem Wojewódzkich Dni Seniora była redakcja Gazety Wyborczej w ramach jej akcji społecznej DługoWIECZNI partnerem wydarzenia było Województwo Śląskie.