W Senacie 12 listopada 2015 r. odbyła się uroczystość wręczenia senatorom IX kadencji zaświadczeń o wyborze. Wiceprzewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Wiesław Kozielewicz, otwierając uroczystość, pogratulował wyboru zwycięzcom i słowami marszałka Józefa Piłsudskiego życzył senatorom, by … zawsze w ciężkim zadaniu współpracy stawali po stronie tych, którzy czy to z urzędu, czy ze skłonności łagodzą tarcia, zmniejszają konflikty i doprowadzają do koniecznej równowagi zamierzeń, celów i środków.
Jesteście zwycięzcami – zwyciężyliście w uczciwej wyborczej rywalizacji, Naród Polski przyznał wam laur senatora Najjaśniejszej Rzeczypospolitej, organu najstarszego polskiego parlamentu, bo jego geneza sięga Rady Królewskiej – powiedział sędzia Kozielewicz.
Przypomniał burzliwe losy Senatu. Zacytował słowa Józefa Piłsudskiego, który na pierwszym posiedzeniu Senatu w 1922 powiedział: Wielką jest tradycja Senatu w Polsce. Czyni ona z panów nie główny motor pracy państwowej, ale zgodnie z duchem konstytucji współczesnych krajów demokratycznych nakazuje wam być rzecznikami rozsądku, rozwagi i miary przy spełnianiu zadań poruczonych naczelnym organom władzy państwowej.
Wiceprzewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej podkreślił, że Senat od 1989 r., od pierwszych w pełni wolnych wyborów do Senatu pełni ważną rolę w doskonaleniu polskiego prawa ku zadowoleniu społeczeństwa. Prawnicy podnoszą, iż jakość polskiego prawa nie jest najwyższa. Senat ma wielkie pole w tym obszarze dla swojego działania. Dodał, że niektóre inicjatywy zapisały się złotymi zgłoskami w dziejach ustroju, np. wielka reforma samorządowa – autonomiczne działo Senatu I kadencji.
Ceremonię wręczenia zaświadczeń zorganizowała Państwowa Komisja Wyborcza. Uroczystość uświetnił występ Chóru Akademickiego Uniwersytetu Warszawskiego, który wykonał hymn państwowy oraz pieśń Gaude Mater Polonia.
W 100-osobowym Senacie zasiądzie najwięcej przedstawicieli PiS – 61; Platforma Obywatelska będzie miała 34 senatorów, PSL – jednego. W senatorskich fotelach znajdzie się też czworo senatorów niezależnych: Lidia Staroń, Marek Borowski, Jarosław Obremski i Grzegorz Bierecki.
Źródło: www.senat.gov.pl